Regionální centrum v Doubravské dřevěnce

V dubnu letošního roku (2022) jsme si v obci Doubrava pronajali dřevěnku, která zde stojí již od konce 19. století. V historii dřevěnka sloužila jako první místní škola a až donedávna se v ní bydlelo. Vlivem důlních činností se území, na kterém dřevěnka stojí, propadlo a již delší dobu byla dřevěnka úplně opuštěná. Momentálně je v poměrně dezolátním stavu, ale s pomocí obce, programu POHO2030 a Moravskoslezského kraje bychom zde chtěli vybudovat malé regionální centrum.

Chutě a vůně podzimu na Doubravské dřevěnce 2022

O víkendu 15. a 16. října jsme ve spolupráci s programem POHO2030 uspořádali pro veřejnost akci na téma „Chutě a vůně podzimu na Doubravské dřevěnce“. Návštěvníci si mohli vyzkoušet některé z činností našich předků, které byly spojeny s příchodem podzimu na venkov a dozvědět se, jak se například sušily a využívaly všemožné plody, krouhalo a následně zpracovávalo zelí nebo moštovala jablíčka.

Doubravské slavnosti 2022

V sobotu 13. srpna jsme v rámci doprovodného programu Doubravských slavností nabídli návštěvníkům nahlédnout do života našich předků a na chvíli se tak „zastavit v čase“. Mohli se také účastnit výzvy s názvem „Víte, jak mi říkají a k čemu sloužím?“. V dřevěnce bylo přichystáno 8 označených předmětů, které měli návštěvníci za úkol poznat a popsat jejich funkci. Ani jeden návštěvník nedokázal popsat všech osm předmětů, ale vedli si velmi dobře. K nejčastější záměně docházelo u trdla. To by někteří použili například jako hříbek na štupování nebo tlouček na máslo. I kleště na ohýbání zubů pily návštěvníkům zamotaly hlavy. Jeden z nich je popsal jako „velice záhadné kleště“ a jiný by je použil jako nůžky na cigarety.

V galerii si můžete všechny předměty prohlédnout a níže se dozvíte i jak se jmenují a k čemu slouží. Není to ale jen tak jednoduché, protože naši předci byli kreativní a určitě pro některé nástroje mohli najít i další využití. Níže jsou uvedeny ty hlavní.

KDO JSEM A K ČEMU SLOUŽÍM?
1. kratiknot – knot byl dříve z pomaleji prohořívajícího materiálu a bylo třeba jej zkracovat
2. mincíř – kombinovaná váha k vážení do 16 kg a 100 kg
3. šraňkovačky – kleště k úpravě pilového rozvodu, tzv. šraňku
4. trdlo – palička sloužící k tření máku
5. rýč na řepu
6. věrtel – cejchovaná nádoba, jednotka objemu užívaná pro sypké látky
7. otka – nástroj pro čištění zemědělského nářadí
8. motovidlo – sloužilo k navíjení příze do přaden

Krajina jako zdroj s MŠ a ZŠ Doubrava

Ve středu 15. června jsme v Doubravské dřevěnce připravili pro děti z místní mateřské a základní školy program na téma „Krajina jako zdroj“. Děti si mohly vyzkoušet, že rozdělání ohně, nebo upletení provázku z lýka není úplná hračka, a že naopak uvařit si čaj z rostlin, které běžně najdeme na zahradě, docela hračka je.

Den otevřených dveří v Doubravské dřevěnce

8. května 2022 jsme uspořádali Den otevřených dveří Doubravské dřevěnky, kterým jsme chtěli návštěvníkům umožnit nahlédnout do současného interiéru. Venku jako doprovodný program na návštěvníky čekaly také ukázky starých řemesel jako je předení na kolovrátku, bylinkaření, venkovský učitel či práce příštipkáře.

Za fotografie moc děkujeme paní Mgr. Janě Cioskové.

Kontaktní údaje