KDE JSTE NÁS VIDĚLI?

Jak chutná (ne)dávný život na beskydském gruntu

Učitelé z několika moravskoslezských škol se společně s námi ocitli na beskydském gruntu v roce 1914. Připomněli si nejen jak náročný život to byl, ale také, že vnímat přírodu a krajinu a respektovat ji, byla ještě donedávna naprostá samozřejmost. I tento „obyčejný“ pohled očima našich předků nám totiž může být inspirací v environmentální výchově. Mimo všední práce okolo gruntu, si vyrobili kožený zápisník, ušili si polštářek, který si mohli naplnit vlastnoručně načechranou vlnou, také si doplnili lékárničku o bylinkové výrobky a vyzkoušeli si práci se dřevem.

Tato akce byla realizována díky Krajskému akčnímu plánu rozvoje vzdělávání Moravskoslezského kraje registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_002/0000006

Mnozí lidé si v dnešní době neuvědomují, že jsme všichni neustále závislí na přírodě. Naši předci si to ale uvědomovali velmi dobře, a proto si jí dokázali vážit více než my. Mohli bychom se od nich mnohé naučit. To nás přimělo k tomu, abychom na Hrčavě uspořádali takové malé přežití v přírodě. Účastníci si mohli vyzkoušet například lovení plevelných rybek, rozdělávání ohně, výrobu a vypálení hliněné misky a spoustu dalších dovedností, které byly kdysi pro člověka běžné.

Kotulova dřevěnka 2020

Dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova. V září zde proběhla akce „Řemesla trochu jinak aneb zlaté české ručičky“. Návštěvníci si například mohli vyzkoušet, jak náročné bylo správně načesat vlnu na starých kramplích a jak se tato činnosti zjednodušila vynálezem bubnové česačky.

Za fotografie děkujeme panu Janu Szturcovi

Biojarmark 2020

17. ročník Biojarmarku tentokrát proběhl na ekologické farmě Koňákov. Pro návštěvníky byla na našem malém gruntu přichystaná ukázka výroby sýrů a žinčice. Mohli sledovat celý proces od mléka až po hotový sýr. V koutku venkovské lékárny se mohli dozvědět zajímavosti o léčivých bylinkách, jak se zpracovávají a co všechno se z nich dá vyrábět.

Biojarmark 2019

Na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně proběhl 16. ročník biojarmarku, na kterém jsme umožnili návštěvníkům mimo jiné vyzkoušet si namletí mouky na tradičním slezském “dvoumužném žarnovu”, šít na starém šicím stroji, či si vyrobit panenku ze slámy. Pro děti byl také velkým lákadlem loupač kukuřice z první republiky.

SPOJTE SE S NÁMI