NA ČEM JSME SE TAKÉ PODÍLELI?

Velikonoce v Muzeu Těšínska

9. dubna 2022 proběhl v Historické budově Muzea Těšínska Velikonoční jarmark. Program byl doslova nabitý blížícími se velikonočními svátky, a tak si návštěvníci mohli prohlédnout a vyzkoušet všelijaká řemesla nebo se dozvědět zajímavosti o velikonočních tradicích. Program zpestřila také vystoupení folklorních souborů Slezan a Slezanek.

Den řemesel v Kotulově dřevěnce

Poslední akce, které jsme se letos účastnili, proběhla 15. října 2021 v Kotulově dřevěnce v Havířově – pobočce Muzea Těšínska. Akci navštívily jak školy, tak i široká veřejnost. Velkým lákadlem byl pro děti venkovský učitel, u kterého si mohly vyzkoušet psaní na dobovou břidlicovou tabulku, ale také „zažít“, jak se za dob našich babiček ve školách trestali „neposlušní“ žáci. Dále si návštěvníci mohli vyrobit drobné předměty z kůže u příštipkáře, opět vidět při práci naši přadlenku a to vše doprovázela vůně čerstvých kukuřičných pukanců přímo z pecku.

Festival POHO den

Září jsme zakončili 25. 9. 2021 účastí na festivalu „POHO den“. Jednalo se o jedinečný festival v samotném srdci bývalé důlní oblasti – na dole Barbora – v rámci něhož bylo pro návštěvníky připraveno několik aktivit a poté přímo v areálu i spousta stánků regionálních prodejců a organizací.
U nás mohli návštěvníci nahlédnout pod ruce přadlence nebo si mohli u příštipkáře vyrobit koženou klíčenku se symbolem Těšínska – ražbou „těšíňanky“.
V rámci fóra Meltingpot proběhla i talk show na téma „Pohornická krajina a její proměna“, jejíž moderace se ujal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a jeho hostem byl mimo jiné i předseda našeho spolku Jirka.

Den v lese - Bělský les Ostrava

V sobotu 11. září 2021 jsme se podíleli na akci Den v lese, která proběhla v ostravském Bělském lese. Děti s rodiči se u nás mohli na chvíli zastavit v čase a vyzkoušet si dovednosti našich předků. Nejvíce se dětem zamlouval čerstvý popcorn… tedy přesněji kukuřičné pukance přímo z pecku!

Komentovaná prohlídka: krajina plná zážitků

5. září 2021 jsme ve spolupráci s MSID v rámci projektu POHO 2030 uspořádali komentovanou interpretační prohlídku pohornickou krajinou. Účastníci byli provedeni trasou z Horní Suché až ke křivému kostelu v Karviné-Dolech. Po cestě se setkali s několika vstupy z dob největšího rozmachu staré Karviné. V cíli čekalo překvapení ve formě malé oživené dobové „vesničky“. V té si mohli vyzkoušet vybraná stará řemesla a posilnit se domácí bábovkou či bramborovými plackami pečenými na pecku.

Uvedené fotografie byly pořízeny účastníky prohlídky.

Letní škola EVVO

V závěru letních prázdnin jsme ve spolupráci s odborem školství krajského úřadu Moravskoslezského kraje uspořádali v Malenovicích vzdělávací akci pro učitele z několika moravskoslezských škol na téma „Vrchol Lysé hory nemusí být jen nahoře“. Učitelé se účastnili například bryologického, malakozoologického, geologického a geomorfologického mikropraktika. Zároveň si všichni učitelé navzájem sdíleli příklady dobré praxe z oblasti EVVO.

Jak chutná (ne)dávný život na beskydském gruntu

Učitelé z několika moravskoslezských škol se společně s námi ocitli na beskydském gruntu v roce 1914. Připomněli si nejen jak náročný život to byl, ale také, že vnímat přírodu a krajinu a respektovat ji, byla ještě donedávna naprostá samozřejmost. I tento „obyčejný“ pohled očima našich předků nám totiž může být inspirací v environmentální výchově. Mimo všední práce okolo gruntu, si vyrobili kožený zápisník, ušili si polštářek, který si mohli naplnit vlastnoručně načechranou vlnou, také si doplnili lékárničku o bylinkové výrobky a vyzkoušeli si práci se dřevem.

Tato akce byla realizována díky Krajskému akčnímu plánu rozvoje vzdělávání Moravskoslezského kraje registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_002/0000006

Myslíme si, že si moderní člověk ani neuvědomuje, jak moc a stále je závislý na přírodě. Pro naše předky byla příroda vším, a proto ji také, na rozdíl od některých z nás, dokázali patřičně ocenit. Účastníci měli možnost na chvíli vnímat okolní krajinu jako zdroj surovin a potravy bez toho, aniž by se spoléhali na vymoženosti dnešní doby…

Kotulova dřevěnka 2020

Dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova. V září zde proběhla akce „Řemesla trochu jinak aneb zlaté české ručičky“. Návštěvníci si například mohli vyzkoušet, jak náročné bylo správně načesat vlnu na starých kramplích a jak se tato činnosti zjednodušila vynálezem bubnové česačky.

Za fotografie děkujeme panu Janu Szturcovi

Biojarmark 2020

17. ročník Biojarmarku tentokrát proběhl na ekologické farmě Koňákov. Pro návštěvníky byla na našem malém gruntu přichystaná ukázka výroby sýrů a žinčice. Mohli sledovat celý proces od mléka až po hotový sýr. V koutku venkovské lékárny se mohli dozvědět zajímavosti o léčivých bylinkách, jak se zpracovávají a co všechno se z nich dá vyrábět.

Biojarmark 2019

Na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně proběhl 16. ročník biojarmarku, na kterém jsme umožnili návštěvníkům mimo jiné vyzkoušet si namletí mouky na tradičním slezském “dvoumužném žarnovu”, šít na starém šicím stroji, či si vyrobit panenku ze slámy. Pro děti byl také velkým lákadlem loupač kukuřice z první republiky.

Kontaktní údaje