Od pramenů zpátky k přírodě...

PŘÍRODA A KRAJINA TĚŠÍNSKA

EKOLOGICKÁ VÝCHOVA
A VZDĚLÁVÁNÍ

HISTORIE TĚŠÍNSKÉHO SLEZKA

Jsme pobočný spolek ČSOP, který se zajímá o jedinečnou přírodu a krajinu Těšínského Slezska. K němu pochopitelně patří i jeho svébytná historie. Právě u našich předků můžeme nacházet odpovědi na mnohé otázky. Snažíme se propojovat poznatky z přírody, krajiny a historie Těšínského Slezska a podělit se o ně se všemi otevřenými lidmi.

pramenicka

Jsme pobočný spolek ČSOP Pramenička, který se zajímá o jedinečnou přírodu a krajinu Těšínského Slezska. K němu pochopitelně patří i jeho svébytná historie. Právě u našich předků můžeme nacházet odpovědi na mnohé otázky. Snažíme se propojovat poznatky z přírody, krajiny a historie Těšínského Slezska a podělit se o ně se všemi otevřenými lidmi.

MŮŽETE NÁS SLEDOVAT NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH @REGIONALNIZNALEC

NA ČEM JSME SE PODÍLELI?

Den řemesel v Kotulově dřevěnce

Poslední akce, které jsme se letos účastnili, proběhla 15. října v Havířovské Kotulově dřevěnce – pobočce Muzea Těšínska. Dřevěnku navštívily jak školy, tak i široká veřejnost. Velkým lákadlem byl pro děti venkovský učitel, u kterého si mohly vyzkoušet psát na dobovou břidlicovou tabulku, ale i jak probíhaly za dob našich babiček ve školách tresty pro neposlušné žáky. Dále si návštěvníci vyzkoušeli práci s kůží, také si prohlédli, jak pracuje přadlenka a vše doprovázela vůně čerstvého popcornu… tedy vlastně kukuřičných pukanců přímo z pecku!

P1170555

Festival POHO den

Září jsme zakončili účastí na festivalu „POHO den“. Jednalo se o festival v srdci bývalé důlní oblasti – na dole Barbora – v rámci něhož bylo pro návštěvníky připraveno několik aktivit a poté přímo v areálu i spousta stánků regionálních prodejců a organizací.
U našeho stánku mohli návštěvníci nahlédnout pod ruce přadlence nebo si mohli u příštipkáře vyrobit koženou klíčenku s ražbou Těšínského kvítka.
V rámci fóra Meltingpot proběhla i talk show na téma „Pohornická krajina a její porměna“, jejíž moderace se ujal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a jeho hostem byl mimo jiné i člen našeho spolku Jiří Kupka.

small11

Den v lese - Bělský les Ostrava

V sobotu 11. září jsme se podíleli na akci Den v lese, která proběhla v ostravském Bělském lese. Děti s rodiči se u nás mohli na chvíli zastavit v čase a vyzkoušet si mnohá řemesla a ochutnat čerstvě pražené kukuřičné pukance.

P1160793

Komentovaná prohlídka: krajina plná zážitků

5. září jsme ve spolupráci s MSID v rámci projektu POHO 2030 uspořádali komentovanou interpretační prohlídku pohornickou krajinou. Účastníci byli provedeni trasou z Horní Suché až ke křivému kostelu v Karviné-Dolech a po cestě se mohli potkat s několika místními lidmi z dob největšího rozkvětu staré Karviné. V cíli čekalo překvapení ve formě malé oživené dobové „vesničky“. V té si mohli vyzkoušet vybraná stará řemesla a posilnit se domácí bábovkou či bramborovými plackami pečenými na pecku.

5084D200-8B08-4E46-8277-8A5FEB3D9FC2 Cropped

Letní škola EVVO

V závěru letních prázdnin jsme ve spolupráci s krajským úřadem Moravskoslezského kraje uspořádali v Malenovicích vzdělávací akci pro učitele z několika moravskoslezských škol. Učitelé se účastnili například bryologického, malakozoologického, geologického a geomorfologického mikropraktika. Zároveň si všichni učitelé navzájem sdíleli příklady dobré praxe z oblasti EVVO.

P1160644_small

Jak chutná (ne)dávný život na beskydském gruntu

Učitelé z několika moravskoslezských škol se společně s námi ocitli na beskydském gruntu v roce 1914. Připomněli si nejen jak náročný život to byl, ale také, že vnímat přírodu a krajinu a respektovat ji, byla ještě donedávna naprostá samozřejmost. I tento „obyčejný“ pohled očima našich předků nám totiž může být inspirací v environmentální výchově. Mimo všední práce okolo gruntu, si vyrobili kožený zápisník, ušili si polštářek, který si mohli naplnit vlastnoručně načechranou vlnou, také si doplnili lékárničku o bylinkové výrobky a vyzkoušeli si práci se dřevem.

1630306339726

Krajina jako zdroj 2021

Myslíme si, že si moderní člověk ani neuvědomuje, jak moc a stále je závislý na přírodě. Pro naše předky byla příroda vším, a proto ji také, na rozdíl od některých z nás, dokázali patřičně ocenit. Účastníci měli možnost na chvíli vnímat okolní krajinu jako zdroj surovin a potravy bez toho, aniž by se spoléhali na vymoženosti dnešní doby…

Příprava večeře

Kotulova dřevěnka 2020

Tato dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena již v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území  Dolních Bludovic (dnešního Havířova). V září zde proběhla akce „Řemesla trochu jinak aneb zlaté české ručičky.“ Návštěvníci si například mohli vyzkoušet, jak náročné bylo správně načesat vlnu na kramplích a jak je tato činnost o mnoho jednodušší na bubnové česačce.

Kotulova dřevěnka 2020

Biojarmark 2020

17. ročník Biojarmarku tentokrát proběhl na ekologické farmě Koňákov. Pro návštěvníky byla na našem malém gruntu přichystaná ukázka výroby sýrů. Mohli sledovat celý proces jeho výroby až po jeho ochutnávku. V koutku venkovské lékárny se mohli dozvědět zajímavosti o léčivých bylinkách našich předků, jak se zpracovávají a co všechno se z nich dá vyrábět.

Biojarmark 2020

Biojarmark 2019

Na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně proběhl 16. ročník biojarmarku, na kterém si návšetěvníci mohli vyzkoušet  namletí mouky na Těšínském dvouručním „žarnovu“, šít na starém šicím stroji, či si vyrobit tradiční panenku ze slámy. Pro děti byl velkou atrakcí loupač kukuřice z období první republiky.

Chceš-li se s námi blíže seznámit, klikni na libovolnou fotku

SPOJTE SE S NÁMI