„Nedlouho po pořízení fotografie níže, na které jedeme s mým tátou lanovou dráhou na Czantorii, byl v Polsku vyhlášen výjimečný stav (1981) a já nechápal, proč se můžeme s mou pratetou vídat pouze přes řeku Olzu (anebo zcela výjimečně jsme dostali propustku) a proč mě ve škole opravují, že je to prý správně Olše. Slovu „hranice“ jsem nerozuměl už vůbec.
Často jsem pak pozoroval magickou Czantorii z okna dědečkova bytu dalekohledem a nebo i jiná místa „tam“ v Polsku. To právě dědeček, který pocházel z Pastwisk (Rakousko-Uhersko), a měl v Teschen (Polsko) své sourozence, mě seznamoval se svébytnými dějinami mojí malé vlasti, kterou je Těšínské Slezsko.
Jeho maminka pocházela z hor, Těšínských Beskyd. Dědeček tak díky ní nechodil bylinky na louku anebo hřiby do lesa sbírat – on je potkával a hodně věcí mne při tom naučil. Třeba jak chytat raky, co se dá udělat ze smůly, jak vybělit nalezenou kostřičku veverky v mraveništi… Některé z těch věcí jsou dnes již nelegální, ale v dětství hluboce formovaly můj budoucí vztah k přírodě a ke krajině.
Bylo to působivé a asi tehdy jsem si poprvé uvědomil, že krajina mé malé vlasti, která potřebuje k svému životu pozorovatele, nemá hranice, a že příroda přímo vybízí k tomu, aby byla obdivovaná.‘‘